ZATÜRRE belirtileri ve tedavisi: Pnömoni korunma yolları

zaturre

Zatürre, diğer ismiyle pnömoni hastalığı, virüs, bakteri veya mantar gibi mikro-organizmaların akciğerin bir veya birkaç lobun iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Ayrıca bu hastalığa alkol, uyuşturucu maddeler, sigara ve kişinin kendisine bakmadığı kötü hayat şartları da sebep olur.

Zatürre belirtileri

Hastalığın ilk belirtileri titreme, yüksek ateş ve kuru öksürük olarak ortaya çıkar. Nefes alma sırasında sırt bölgesinde çivi batma hissiye birlikte öksürük oluşur. Baş ağrılarında şiddetlenmede belirtileri arasındadır.

Zatürre tedavisi ve korunma yolları

Zatürre tedavi edilmediğinde şuur kaybı ve komaya ulaşan ağır neticeler doğurur. Hastalıktan korunmak için mutlaka zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalı ve düzenli bir hayat sürülmelidir. Aşı yaptırarak ateşli ve bulaşıcı hastalıktan kaçınılmalıdır. Grip hastalığını ağır şiddette geçirme, kızamık ve çiçek virüsleri hastalığı tetikleyen diğer faktörlerdir. Hastalıktan kaçınılmadığı süreçte tedavi olarak en etkili yöntem hastalığa yönelik antibiyotik kullanımıdır. Kişi yatak istirahati ile dinlenmeli ayrıca ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılmalıdır. İyileşme sürecinde kalori oranı yüksek ve bol vitaminli yiyeceklerden oluşan diyet uygulanır.

Bu içerik ibrahim saraçoğlu zatürre tedavisi, zatürre bitkisel tedavi ibrahim saraçoğlu, zatürre belirtileri bitkisel tedavisi, zatürre bitkisel tedavi önerileri konularını barındırır.
Etiketler:
Okunma: 3.699

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.