Yüksek ateş nasıl düşürülür?

Neden ateşimiz çıkar? Yüksek ateş düşürme yolları nelerdir? Ateşi yüksek olan hastaların ateşini düşürmek için neler yapılmalıdır? Son derece şahane programlanmış insan vücudu adeta bir makine misali durmadan işler. Bu düzen içerisinde, herhangi bir bölgenin işleyişi bozulacak olsa anında bunu sinyaller vererek belli eder. Bu bildirim, sistem içerisinde bulunan organların dengesel yapısının bozulması şeklinde gerçekleşir. İşte ateşlenmek de bu sinyalin verildiği ve vücut sisteminin bozulduğunun bir işareti olarak kendisini gösterir. Bu durumda normal vücut sıcaklığı artar ve daha yüksek derecelere ulaşır.

İnsan vücudunun kimyasal ve elektriksel etkileşimleri baz alındığında ortalama vücut sıcaklığının 37°C olduğu tespit edilir. Bu sıcaklığın altında kalan değerlerde kişi üşüme duygusunu hisseder ve bu etkiye tepki vererek titremeye başlar. Bu noktada insanın titremesinin sebebi, vücudun düşük sıcaklığa tepkisi ile titreyerek ısınma eğilimine girmesinden kaynaklanır. Bu sıcaklığın üstüne çıkılması durumunda da vücut ironik bir şekilde üşüdüğünü hisseder ki bunun sebebi, terlemeyle birlikte buharlaşmadan kaynaklı bünyenin üşümesi şeklinde anlatılabilir. İşte bu duruma verilen isim de ateş olarak nitelendirilir.

Ateşlenmeye karşı alınabilecek tedbirler: Yüksek ateş nasıl düşürülür?

Vücudun mekanik sinyali olarak ortaya çıktığını belirttiğimiz ateşlenme hali şayet çok yüksek bir seviyede gerçekleşmiyorsa vücut bu durumu zamanla ekarte ederek yenecektir. Bu durumda müdahaleye gerek yoktur. Ancak ateş halinin yüksek olması gelecekte oluşabilecek kalıcı problemlere yol açabileceğinden, derhal düşürme yolları denenmelidir.

Yüksek ateş vücutta bulunan tuzların yok olmasına sebep olur. Ayrıca vücut sıcaklığının yüksek olmasından kaynaklı buharlaşma da artacağından vücut daha çok su ihtiyacı hissedecektir. Bu tür durumlarda vücut sıcaklığını düşürmek adına tatlı, tuzlu yiyecekler tüketilmeli ve bol su içilmelidir.

Bu içerik ateş nasıl düşürülür bitkisel, gripte ateş nasıl düşürülür, vücut ateşi nasıl düşürülür, ibrahim saraçoğlu ateş nasıl düşürülür konularını barındırır.
Okunma: 7.993

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.