Tetanoz belirtileri nelerdir? Tetanoz aşısı ne zaman yapılır?

Tetanoz (kazıklı humma) hastalığına yol açan mikroplar toz, toprak ya da hayvan gübresi ile bulaşmış yaralardan vücuda giriş yapar. Tetanozun bulaşması için mutlaka büyük yaraların ve eziklerin oluşması gerekmez. Küçük bir kıymık, bir çivi batması veya bir çizik bazen tetanoz hastalığını başlatmak için yeterlidir. Kürtaj vakalarının da tetanoza dönüşme olasılığı oldukça yüksektir. Ender olarak rastlansa da ortakulak iltihapları ve yanık vakalarından sonra da tetanoz hastalığı görülebilir.

Kazıklı humma belirtileri: Tetanoz hastalığının belirtileri nelerdir?

• Mikroplar vücuda giriş yaptıktan yaklaşık üç hafta sonra hastalık belirtileri görülmeye başlar.

• Endişe ve huzursuzluk halleri ile birlikte çene kenetlenmesi ve kas sertliği durumları oluşur.

• Ensede sertlik ile yüz spazmları belirtileri ortaya çıkar.

DİKKAT: Zamanında müdahale edilmeyen ağır vakalarda, bel kemiğinin büküldüğü de gözlenmiştir. Hasta, sırtı kemer yapacak şekilde yatar. Bu andan itibaren en ufak bir ses hastada delilik mertebesinde tepkilere yol açar.

Tetanoz hastalığı ile mücadelede nasıl davranmalıyız?

Çocuklarımız parkta/sokakta oyun oynarken sık sık düşer ve yaralanırlar. Sokaklarımızın genel olarak temizlik anlamında sınıfta kaldığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu nedenle çocuklarımız için tetanoz aşısını mutlaka zamanında yaptırmalıyız.

Tetanoz aşısı, boğmaca aşısı ve difteri aşısı ile birlikte yapılır. Beşinci aydan itibaren iki ay arayla üç dozda tamamlanır. İlköğretim öncesi aşı (yeniden üç doz halinde) tekrarlanmalıdır. 6.sınıf öncesi ve yirmi yaşına girmeden hemen önce tetanoz aşısı tekrarlanmalıdır.

• Zamanında yapılan bir tetanoz aşısı vücutta aktif bir bağışıklık kazanılmasını sağlar. Ancak bu, şahsın tetanoza yakalanmayacağının garantisi değildir. Şüpheli vakalarda tetanozun belirtilerini beklemeden doktora başvurulması önerilir.

• Kişi aktif olarak zamanında aşılanmış ise, doktor yeni bir aşı daha yapılmasına karar verebilir.

• Aşılanmamış kişilerde ise tedavi oldukça zor ve risklidir. Doktur bu durumda pasif direnç kazandırmak adına at serumu vermekte tereddüt edebilir. Çünkü serumun oldukça tehlikeli yan etkileri vardır. Elbette son karar doktora ait olacaktır. Penisilin tedavisi ve gamma globülin tedavisi de tetanoz ile mücadelede oldukça etkilidir.

Bu içerik tetanoz belirtileri, tetanoz belırtılerı nelerdır, tetanozun belirtileri, tetanoz aşısı neden vurulur, tetanozun belirtileri nelerdir, ayağa çivi batınca ne yapılır, ayağa çivi batınca ne yapmalı, tetenoz belirtileri, tetenozun belirtileri, tetanoz aşısı hangi durumlarda vurulur, tetanozun vücuda giriş yolu, ayağa çivi batmasına ne iyi gelir, tetanoz aşısı kacinci sinifta yapilir, tetanoz aşısı nasıl yapılır, çivi batınca ne yapmalı, tetanoz aşısı nerede olunur, tetanoz aşısı nerden vurulur, tetanoz neden vurulur, tetanozun vücuda giriş yoludur, tetanoz aşısı kaçıncı sınıfta vurulur konularını barındırır.
Etiketler:
Okunma: 16.136

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.