Şifalı Bitkiler Kereviz ve Kerevizin Faydaları

Kereviz neye yarar? Hangi hastalıklarda kullanılır? Kereviz nasıl kullanılır? Kerevizin özellikleri ve faydaları hakkında geniş bilgiler.

Kereviz Bitkisi: Kereviz, (Apium graveolens dulce), maydanozgiller familyasından, oldukça besleyici bir sebzedir. 2 yıllık bir bitkidir. Kereviz A, B ve C vitaminleri ile  fosfor, çinko, bakır, mangan ve selenyum minerallerini içerir.

Kerevizin Faydaları Nelerdir?

İbrahim Saraçoğlu kerevizin şu faydalarından bahsetmektedir:

Karaciğer şişliğini ve sarılığı giderir. Siroz hastaları için destekleyicidir. Aynı zamanda siroz hastalığını önleyicidir. Hetatit B ve C hastalarının siroz tehlikesine karşı haftada bir defa kür şeklinde kullanılmasını İbrahim Saraçoğlu tavsiye ediyor. Karaciğer dostu bitkiler arasında İbrahim Saraçoğlu onu bir numaraya koymaktadır.

Kereviz cinsel gücü ve isteği arttırır, iktidarsızlığı giderir. İbrahim Saraçoğlu, erkeklerdeki sertleşmeme sporunu için kereviz kürü önermektedir. ( İbrahim Saraçoğlu kereviz kürü )

Romatizma ve gut şikâyetlerini azaltır. İbrahim Saraçoğlu gut hastalığı tedavisi için kereviz kürü önermektedir.

Ahmet Maranki kereviz hakkında şunları söylüyor:

Kereviz tohumunun adet kanamalarını tetikleyici etkisi vardır. Ahmet Maranki adet düzenleyici bitkiler arasında kerevizi de önermektedir ( bkz. adet söktürücü bitkiler )

Kereviz baş ve yaprak olarak ne kadar çiğ yenirse o kadar faydası fazla olur. Mideyi kuvvetlendiren kereviz, iştah açar, kanı pislikten temizler. Karaciğere faydası bilinir, şişkinliğini giderir. Safra ifrazatını normale sokar. Böbrekleri çalıştırır, vücutta birikmiş fazla suyu idrar yoluyla dışarı atar. Ses kısıklığına iyi gelir.

Böbrek taşı düşürmek için de faydalıdır.

Kerevizin diğer faydaları

Kereviz kaynatılır içilirse mide asidine ve idrar zorluğuna iyi gelir. İdrar sökücü özelliği vardır. İdrar yolu iltihabı için kereviz suyu önerilmektedir. (bkz idrar yolu iltihabı tedavisi)

Uyarıcı özelliği vardır. Hafif suratte metabolizmayı hızlandırır. Vücudu kuvvetlendirir.

 

Kereviz nasıl kullanılır? Kerevizin kullanımı

Kerevizin sapı, yaprağı ve kökü kullanılır. Kereviz yemeği ve salatası yapılabileceği gibi tohumu da kullanılır. Kereviz kaynatılırken suyuna limon ilave edilirse gaz yapması önlenir.

Kerevizi 1 lt suya bir avuç küp küp doğranmış kerevizi atarak haşlayıp, günde aç karnına 3 bardak haşlayıp tüketebilirsiniz.

Kerevizin Besin Değerleri :

100 gr kereviz sapı ya da yaprağında 17 kalori bulunur. Kolesterol içermez. 0.1 gr kadar yağ, 0,9 gr protein, 3.9 gr karbonhidrat, 0.6 gr lif bulunur.  İçinde mineral olarak 29 mgr. fosfor; 39 mgr. kalsiyum; 0,3 mgr. demir; 126 mgr. sodyum; 341 mgr. potasyum bulunur. 240 IU A vitamini; 0,03 mgr. B1 vitamini; 0,03 mgr. B2 vitamini; 0.3 mgr. B3 vitamini: 0,06 mgr. B6 vitamini; 8 mcgr. folik asit; 9 mgr. C vitamini ve 0,5 mgr. E vitamini içermektedir.

100 gr. kök kereviz ise 40 kaloridir.  Kök kereviz 1,8 gr. protein; 8,5 gr. karbonhidrat; 100 mgr. sodyum ve 300 mgr.  da potasyum içerir.

Bu içerik kereviz yaprağının faydaları, kereviz kürünün faydaları, kereviz sapi faydalari, kerevizin faydaları, kereviz yaprağı faydaları, kereviz yapraklarının faydaları, kerevizin faydaları ibrahim saraçoğlu, kereviz sapının faydaları, kerevizin faydalar, kereviz faydaları, kereviz sapı kürü, kereviz hangi yemeklerde kullanılır konularını barındırır.
Okunma: 8.941

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.