Şifalı Bitkiler Badem ve Faydaları

Tatlı ve acı bademin faydaları nelerdir? Badem nasıl kullanılır? Bademin kullanıldığı yerler nelerdir? Bademin yararları, badem hakkında geniş bilgi. Badem neye yarar? Acı badem, tatlı badem ve badem yağı.

Şifalı Bitkiler Badem

Badem (Amygdalus communis), iki türde olur: Acı badem ( amygdale amara) ve tatlı badem (amygdale dulces)

Mart-nisan aylarında çiçek açan badem ağacı, ülkemizde hemen her yerde, özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde bol miktarda yetişmektedir.

Badem Nasıl Kullanılır?

Acı ve tatlı badem aynı şekilde kullanılır. Bademin tohumları ve tohumlarından çıkan badem yağı kullanılır.

Acı bademin suyu da kullanılmaktadır. Acı bademin tohumlarında su buharı distilasyonu ile elde edilir.

Badem yağı badem tohumlarının presle şoğuk ortamda sıkılması ile elde edilir.

Bademin faydaları nelerdir?

Tatlı bademin faydaları: Tatlı badem tohumları öksürüğü azaltır ve balgam söktürür. Vücudda kan yapımını arttırıcı etkisi vardır.

Acı bademin faydaları: Dikkat: Acı badem, içerdiği amigdalin maddesi sebebi ile zehirlidir. Günde 8-10 tohum, zehirlenme belirtilerine, günde 20-30 tohum ise ölüme yol açabilir.

Acı badem çiğnenirse ağız kokularını giderir. Acı badem tohumlarından 4-5 tanesi, göğüs yumuşatıcı, öksürüğü kesici, idrar sökrtürücü ve bağırsak parazitlerini öldürücü olarak kullanılır.

Acı badem suyu, öksürüğe karşı kullanılır. Bulantı ve karın ağrılarına karşı da kullanılmaktadır.

Badem yağının faydaları: Badem yağı özellikle bebeklerin kabızlık durumlarında müshil olarak kullanılır. Badem yağını eşit miktarda bal veya pekmez ile karıştırın. 4-5 saatte bir 2 çay kaşığı verin.

Badem yağı, deriyi besler ve yumuşatır. Yüze sürülerek kullanılır. Hamilelikte karın ve bacaklarda meydana gelen gebelik çizgilerini önlemek için düzenli kullanmak gerekir.

Badem yağı, mikrop öldürücü özelliği ile haricen yara ve yanıklara sürülür. Hafif yanıklarda tatlı badem yağı cilde sürüldüğünde deride su toplanmasını engelleyebilir.

Badem ağacının veya badem kabuklarının ezilip toz haline getilmesiyle hazırlanan ılık banyonun vücudu dinlendirici etkisi vardır.

Bu içerik acı badem nasıl tatlandırılır, badem suyu, acı bademin faydaları nelerdir, badem içeriği, yeşil bademin faydaları, bademin içeriği konularını barındırır.
Okunma: 4.797

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.