Şifalı Bitkiler Adaçayı ve Faydaları

Adaçayının faydaları nelerdir? Adaçayı nelere iyi gelir? Adaçayının kullanımı nasıldır? Adaçayı kürü ve adaçayının kullanıldığı yerler, Adaçayı hakkında geniş bilgi

Adaçayı Hakkında Geniş Bilgi

Adaçayı ( Salvia Officinalis), güzel kokulu bir bitkidir. Bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Türkiye’de bahçelerde rahatlıkla yetişir. Akdeniz kıyılarında yabani türlerine rastlanabilmektedir. Anadoluda 80  farklı adaçayı türü yetişmektedir.

Adaçayı nasıl kullanılır?

Haziran-temmuz ayları civarı çiçek açan adaçayı, çiçek açmadan toplanır. Bunun için mayıs-haziran ayları içinde toplanır ve temiz, gölgelik bir yere serilerek kurtulur.

Kurtulmuş yapraklar suyla kaynatılarak içilir.

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Adaçayı iştah açar

Adaçayının en çok bilinen özellikleri, iştah açıcı olması, hazmı kolaylaştırması bağırsak gazlarını gidermesidir.

Hazımsızlık için adaçayı kürü hakkında bilgi için tıklayınız: Hazımsızlık için şifalı bitkiler

Adaçayı kan şekerini düşürür

Adaçayının faydaları arasında hafif kan şekerini düşürücü etkisinden bahsedebiliriz. Kan şekerini düşürücü bitkiler

Adaçayı idrar söktürücü özelliğe sahiptir

Adaçayının sadece yapraklarından yapılan çay, idrar ve adet kanamalarını söktürür. Anne karnında hayatını kaybetmiş ceninlerin düşmesini kolaylaştırır.

Dikkat: İbrahim Saraçoğlu, hamilelikte ilk üç ay adaçayı içilmemesi gerektiğini söylüyor. Eğer düşük tehlikesi varsa, kesinlikle içilmemelidir.

Ağız ve boğaz iltihaplarında faydalıdır

İçeriğindeki uçucu yağ sebebiyle, ferahlatıcı ve rahatlatıcı özelliği vardır. Teskin edici ve mikrop öldürücüdür. Ağız ve boğaz iltihaplarında gargara olarak kullanılması tavsiye edilir.

Ağız kokusu için, bademcik ve boğaz enfeksiyonu için İbrahim Saraçoğlu Adaçayı kürünü okumak için tıklayın: İbrahim Saraçoğlu Adaçayı Kürü

Bu içerik adaçayı adet söktürürmü, adaçayı şekeri düşürürmü, adaçayı idrar söktürürmü, adaçayı ödem söktürür mü, adaçayı idrar söktürür mü konularını barındırır.
Okunma: 9.318

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.