Sedef hastalığı nedir? Sedef hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

sedef-hastaligi-2

Sedef hastalığı bir çeşit deri hastalığıdır. Bu hastalık genellikle saçlı deri kısımlarında ve diz – dirsek gibi bölümlerde görülmektedir. Nadiren de olsa tırnak, el ve ayaklarda görüldüğü de saptanmıştır. Bu hastalık kırmızı zemin üzerinde, pullanma şeklinde meydana gelmektedir. Derinizin pul pul dökülmesine neden olacak bu hastalığın erken teşhisi çok önemlidir.

Sedef hastalığında, vücudunuzun o bölümlerini kaşımak tehlikelidir. İlk kaşımaya başladığınızda pul şeklinde yerlere dökülecektir. Daha sonra nokta nokta ciddi kanamalar meydana gelecektir. Bu hastalığın bugüne kadar daha sebebi tespit edilememiştir. Sedef hastalığı %60 oranla aile bireylerinin genleri yüzünden çıkmaktadır.

Öyle ilginç bir hastalıktır ki, hücrelerin normalden 7 kat hızlı çalışmasına neden olmaktadır. Bu da derinizde kırmızılaşma ve derinin pul pul dökülmesine neden olmaktadır. Bu hastalığın mevcut bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Ancak erken teşhislerde, mevcut ilaçların yardımıyla bu hastalığın hızlı ilerleyişini durdurmanız mümkündür. Sadece, ilaçlar sayesinde pullaşmayı ve kızarıklaşmayı yavaşlatmanız mümkündür.

PROF. DR. İBRAHİM SARAÇOĞLU SEDEF HASTALIĞI KÜRÜ

Okunma: 8.258

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.