ROMATOİD ARTRİT: Eklem romatizması korunma yolları

romatoid-artrit-2

Romatoit artrit çoğunlukla 20-45 yaş arası kadınlarda görülen bir romatizma türüdür. El ve ayaklardaki küçük eklemleri etkiler. Köprücük kemiği ile göğüs kemiği arasındaki eklem de romatoit artrit türünden etkilenebilir. Hastalık, eklemlerde ağrı, şişme ve hareket güçlüğü ile kendisini belli eder. Özellikle sabah saatlerinde eklemlerde rahatsızlık verici bir sertlik oluşur. Hastalığın ilerlediği durumlarda, ağrı büyük eklemlere de ulaşarak bunları hareket ettiren kasları etkilemeye başlar. “Sabah sertliği” başladığı zaman, hasta elinde çay bardağını bile tutamayabilir. Parmaklarını açmakta ve hareket ettirmekte güçlük yaşayabilir. Hastalığın aktif dönemi süresince hafif ateş görülür. Zaman içinde eklemi çevreleyen dokularda şişlik ve şekil bozukluğu görülür.

Romatizmanın başlangıç evresinde aspirin, fenilbutazon gibi ilâçların ve altın zerklerinin faydalı olduğu bilinmektedir. Fizik tedavi ve kaplıca kürleri de önemli derecede etki sağlar ve fayda sağlama oranı oldukça yüksektir.

Romatizmaya yakalanmamak için

Romatizmanın hemen hemen her çeşidinin tedavisi zor hastalıklardan olduğu genel kabul görmüş kanılardandır. Bu sebeple hastalıkla mücadele etmek yerine hastalığı önleyici koruyucu tedbirler almak büyük önem taşır. Romatizmaya yakalanmak istemiyorsanız aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz gerekir:

• Çocuklarda ortaya çıkan boğaz ve ağız enfeksiyonlarıyla derhal mücadele edilerek gerekli tedavi yapılmalıdır.

• Diş apseleri, bademcik iltihapları ve farenjit gibi durumlarda da hekime danışılarak tedavi uygulanmalıdır.

• Soğuk ve nemli havada fazla kalınmamalı; ıslak kıyafetler ile yalın ayak dolaşılmamalıdır. Kışın kazaksız, yün çorapsız, atkısız ve başlıksız sokağa çıkılmaması gerekir.

• Çevre ve sağlık koşulları yönüyle elverişsiz ortamlarda çalışmaktan kaçınmalı; yorucu, yıpratıcı eğlencelerden, alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.

• Dinlenmeye yetecek kadar uyumalı, beslenme sırasında protein ve vitamin içeren besinleri tüketmeye özen gösterilmelidir.

• Nezle, grip ya da soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıkları görmezden gelmeyerek hastalık geçene kadar dinlenmeye ağırlık verilmelidir.

ROMATİZMA BELİRTİLERİ: ATEŞLİ ROMATİZMA ve İHTİYARLIK ROMATİZMASI

ROMATİZMA İÇİN ŞİFALI BİTKİLER

ROMATİZMA AĞRILARI BİTKİSEL TEDAVİSİ

EKLEM ROMATİZMASI KÜRLERİ

Bu içerik romatizmadan korunma yolları, romatoid artrit bitkisel çözüm, bitkisel yollardan romatoid artrit tedavisi nasıl yapılır konularını barındırır.
Okunma: 4.054

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.