LÖSEMİ BELİRTİLERİ nelerdir? Lösemi nasıl anlaşılır?

LÖSEMİ BELİRTİLERİ nelerdir? Lösemi nasıl anlaşılır?

Kandaki akyuvar sayısının fazla miktarda çoğalması sonucu ortaya çıkan bir hastalığın sebebi daha bilinmemektir. Belirtilerine göre lösemi üç çeşide ayrılır.

Akut lösemi: Çoğunlukla erkeklerde ve çocuklarda görülen bu lösemi çeşidinin birçok belirtisi vardır. Bunlardan birkaçı boğaz ağrısı, eklem ve kemiklerde ağrı, ateş ve halsizlik olarak sayabiliriz. Kanın deride birikmesi ve çürükler, sindirim sisteminde burunda kanamalar, lenf bezlerinde şişlik, göğüs kemiğine bastırıldığı vakit ağrı hissedilmesi ve idrarda kan gözlemlenmesi hastalığın diğer belirtilerindendir. Bu belirtilerle birlikte kesin teşhis kan sayımı ile meydana gelir.


Her on beş günde bir kan sayımı yapılarak gelişmeler izlenir. Kansızlığın hastalığa eşlik ettiği durumlarda bunun için ayrı tedavi uygulanır.

Kronik miyeloid: Çoğu zaman orta yaşta bulunan kişilerde görülür. Kemik iliğinde lökosit artması sonucu meydana gelen lösemi tipidir. Karın civarında anlatılamaz şekilde olan rahatsızlık duygusu, geceleri oluşan terleme ve ateş ve vücutta karnın sol üst bölümünde hissedilir şekilde şişlik görülür. Hastalığın gelişmesiyle şişlikte artar. Tedavi yöntemleri ise sitotoksit ilaç veya ışın tedavisi uygulamasıdır.

Kronik lenfatik: Meydana gelmesi dalakta ve lenf bezlerinde lenfositlerin çoğalması şeklindedir ve genellikle orta ve ileri yaş erkeklerde görülür. Bu lösemi türünde hasta zaman geçtikçe kilo kaybeder. Lenf bezlerinde şişme gözlemlenir. Bir diğer belirtisi ise gece terlemeleri, sindirim ve sinir sisteminde oluşan bozukluklardır. Işın ve ilaç tedavisi uygulanır.

Bu içerik losemi nasil anlasilir, lösemı belırtılerı, kan kanseri nasil anlasilir, Lösemi hastalıgı nasıl anlasılır, çocuklarda lösemi nasıl anlaşılır, bebeklerde lösemi nasıl anlaşılır, lösemi olduğumu nasıl anlarım, lsemi nasl anlalr, cocugunuzun losemi oldugunu nasil anladiniz, idrarda losemi belirtisi, bebeklerde lösemi belirtisi konularını barındırır.
Etiketler:
Yayımlanma tarihi 23 Şub 2011 Okunma: 4.909
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Lütfen yorumlarınızın tamamını büyük harfle yazmayınız ve düzgün bir Türkçe kullanmaya özen gösteriniz. Kurallara uymayan yorumlar yayınlanmayacaktır!