Kulak ağrısı nasıl geçer, ne iyi gelir? Kulak ağrısı nedenleri nelerdir?

Kulak işitme organıdır ve aynı zamanda vücudun denge organıdır. Oturma, kalkma, yatma, ayakta durma iç kulak yardımıyla algılanır ve gerçekleştirilir. Kulak, burun ve boğazla çok yakın bir işbirliği içindedir ve birbirlerini tamamlar ve birisi diğerinden etkilenir.

Kulakla ilgili rahatsızlıkların çok çeşitli sebepleri olabilir. Soğukta ve hava cereyanında kalmak, üşütme, iltihaplanma, burun ve boğazdaki rahatsızlıklar kulakları etkiler. Çocuklarda kulaktan genize açılan kanal kısa ve geniş olduğundan kulak hastalıklarına daha sık yakalanırlar.

Kulak ağrısına ne iyi gelir? Kulak ağrısı nasıl geçer?

Kulak ağrısına çözüm için aşağıdaki çörekotu kürlerinden herhangi birini hazırlayıp uygulayabilirsiniz.

Çörekotu Merhemi

2 çorba kaşığı tahin yağı (beklemiş tahinde üstte kalan yağ) küçük bir tavada kaynamakta olan suyun üstünde 10 dakika ısıtılır. Isıtılmış yağın üzerine yeni öğütülmüş 3 çorba kaşığı çörekotu tohumu ilave edilip buhar üzerinde 10 dakika pişirilir. Bu karışım süzülür, elde edilen yağ soğutularak kullanılır.

Günde 3 defa bu yağdan pamuklu çubukla (kulak için kullanılan) dış kulak yoluna (kulak zarına dikkat!) sürülür. Aynı yağ ile kulak kepçesinin içi ve dışı ile kulak arkası, kulak çevresi oğuşturularak masaj yapılır.

Tahin yağı yerine (güvenilir kalitede) çörekotu yağı kullanılabilir.

Çörekotu Yağı Damlası

3 damla çörekotu yağı (güvenilir kalitede) bir damlalık yardımı ile dış kulak yoluna damlatılır. Aynı zamanda çörekotu yağı ile kulak kepçesi ve kulak arkasına masaj yapılır. Bu uygulama dış kulak yolu iltihaplarında ve kulak ağrılarında tatbik edilir.

Bu içerik kulak ağrısı nasıl geçer, bebeklerde kulak ağrısına ne iyi gelir, çocuklarda kulak ağrısı nasıl geçer, kulak ağrısına ne iyi gelir, bebeklerde kulak ağrısı nasıl geçer, kulak ağrısı nasıl giderilir, cocuklarda kulak agrisina ne iyi gelir, kulak ağrısına hangi ilaç iyi gelir, kulak iltihabı nasıl geçer konularını barındırır.
Okunma: 8.865

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.