KIZIL HASTALIĞI belirtileri ve tedavisi

Bu hastalık kış aylarında görülen ve oldukça dayanıklı bir bakteri tarafından gelmektedir. Vücuda alınmış olan kızıl bakterisi kişiden kişiye değişiklik gösteren bir süre sonunda kendisini gösterebilir. Bu süre 1 gün ile 1 hafta arası olabilmektedir.

– Hastalık kendisini yüksek ateş ile gösterir,
– Halsizlik, baş ağrısı, yutkunmada zorluk, boğaz ağrısı, titreme ve mide bulantısı hastalığın en belirgin göstergeleridir,
– Bu hastalık sırasında bademcikler kızarır ve şişer,
– Boyun lenf bezleri de şişer,
– Dilin üstü beyaz renkli bir tabaka ile kaplanır.

Bütün bu özelliklerin görünmesinden yaklaşık 1 gün sonra vücutta kırmızı lekeler oluşmaya başlar. Bu lekeler boyun ve göğüs bölgelerinde yoğun olmak üzere bütün vücuda yayılır. Bu hastalık sırasında yüz kıpkırmızı bir hal alır.

Beyaz renkli tabaka ile kaplanmış ağız bölgesi hastalığın beşinci gününden sonra, yerini kırmızı çilek görünümünde lekelere bırakır. Kızıl hastalığının en belirgin belirtilerinden bir tanesi de budur.

– Hastalığın birinci haftasından sonra ateş düşer, boyun lenf bezleri ve bademciklerde bulunan şişlikler iner.
– İkinci hafta deri üzerinde pullanmalar görülür ve zamanla bu pullanmalar dökülür.

Ne Yapılmalı?

– Bu hastalığa yakalanan kimse mutlak suretle doktor muayenesinden geçmelidir. Çünkü kızıl hastalığı bazı tehlikeli hastalıklara yol açabilmektedir.
– Bu hastalığın hızlı geçmesi ve başka hastalıkları tetiklememesi için penisilin tedavisi uygulanmalıdır. Bu tedavi yaklaşık 10 gün kadar sürer.
– Tedavi sonrasında hastalığın geçmesinin ardından, hasta banyo yapmalıdır. Ayrıca hasta olduğu dönemki kıyafetleri, yatağı ve yorganı, kısaca bütün odası dezenfekte edilmelidir.
– Kızıl hastalığı halsizliğe sebebiyet verdiğinden, hasta mutlaka iyi dinlenmelidir. Bu durum aksatılacak olursa diğer hastalıklara davetiye çıkarılmış olur.
– Kızıl hastalığının sebep olabileceği hastalıklar; çene boşluğunda iltihaplanma, böbrek iltihabı, eklem yerlerinde iltihaplanma, ortakulak iltihabı, kalp kasları iltihabı ve damarlarda kan pıhtısı oluşması şeklinde sıralanabilir. Bu saydığımız bütün hastalıklar oldukça tehlikelidir ve mutlak suretle kızıl hastalığına yakalanmış kişi doktor kontrolünden geçerek bu hastalıklara yakalanmadan, kızıl hastalığı iyileştirilmelidir.

Bu içerik kızıl hastalığında banyo yapılırmı, kizil hastaligina ne iyi gelir, kızıl hastalığında banyo, kizil yel hastaligi, kızıl hastalığı kaç gün sürer, kızıl hastalıgı nedir kısaca, ibrahim saraçoğlu kızıl hastalığı konularını barındırır.
Okunma: 9.076

1 Yorum

  1. nermin 19 Nisan 2014 @ 07:00

    Eşim kızıl yel hastaligi gecirdi simdi yani hasta antibotik igne yapiliyo lutfen soylermisiniz bu hastalik tamamen geciyor mu? Yani 2-3 yil sonra tekrar olmamasi icin ne yapmali?

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.