Kabızlık nedenleri ve tedavisi: Kabızlığa ne iyi gelir, nasıl geçer?

Kabızlık neden olur? Kabızlığa ne iyi gelir, bitkisel tedavisi nasıl yapılır? Kabızlığa medeniyet hastalığı da denilmektedir. Kalın bağırsağın son kısmındaki dışkı fazla bekletildiği takdirde dışkının dışarıya atılması zor bir hal almaktadır. Bu dışkıların bağırsakta fazla durmasının sebebi içindeki posa oranının azlığından kaynaklanmaktadır. Kabızlık daha çok sebze, meyve ve tanecikli yiyecekleri daha çok yiyen inanlarda daha çok gözlemlenmektedir. Bunun dışında masa başı işi olan ve masa başında çok oturan ayrıca sinirli insanlarda ve fazla hareket etmeyen insanlar kabızlıktan oldukça şikâyetçidirler.

Kabızlığın tedavisi

Müshil yani söktürücü olarak da bildiğimiz dışkının dışarıya aktarılmasında oldukça pratik bir yöntem olarak da bilinen bu ilaç kabızlığa bir çözüm olmadığı için kabızlık çözülmediği müddetçe hastalık sürekli kendini tekrar edecektir. Ayrıca müshil sürekli kullanıldığı takdirde ilaç bağırsakları tahriş edecektir ve bağırsakları tembelleştirecektir.

Kabızlığa karşı ne yapmalı?

– Kabızlığa yakalanmamak için öncelikle önerebileceğimiz önlem yolu olarak besin olabilir. Bu yüzden kepekli undan yapılmış kara ekmek yemek kabızlığa karşı iyi bir önlem olacaktır.

– Ayrıca bir başka besin tavsiyesi olarak bakliyatlı yiyecekler ve az yağlı besinler tüketilmelidir.

– Bol bol sebze ve meyve yemeli.

– Beslenme dışında bağırsakların boşalması için belirli zamanlarda tuvalete çıkma alışkanlığını kişinin kazanması gerekir.

– Kabızlıkta müshil gibi söktürücü ilacı kullanma gibi bir yol izlemek yerine şeftali, portakal ve çilek gibi ürünler tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır. Bazı meyvelerin ise kompostosunu içmek faydalı olacaktır. Bu meyveler elma, armut ve erik gibi yiyeceklerdir. Ayrıca sabahları ballı süt içilmesi olumlu netice verecektir.

PROF. DR. İBRAHİM SARAÇOĞLU KABIZLIK KÜRÜ

KABIZLIK TEDAVİSİ

KABIZLIK İÇİN KURU İNCİR – SÜT KÜRÜ

KABIZLIK NASIL GEÇER? KABIZLIK KÜRÜ

SUNA DUMANKAYA KABIZLIK KÜRÜ FORMÜLÜ

KABIZLIK İÇİN ŞİFALI BİTKİLER

Bu içerik kabızlık nedenleri ve çözümleri, kabızlık söktürücü, kabızlık nasıl geçer ne iyi gelir kabızlık tedavisi, kabız hastalığına ne iyi gelir, kabızlık nedenleri ve tedavisi, kabızlığa çözüm yolları, kabızlığa ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu, kabizlik icin ne yapmali, kabızlık için müshil, kabızlık hastalığına ne iyi gelir, kabızlığa en iyi çözüm, müshil nasıl yapılır konularını barındırır.
Okunma: 6.369

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.