İdrar Yolu İltihabı İçin Şifalı Bitkiler ve Bitkisel Çözüm

İdrar Yolu İltihabı İçin Şifalı Bitkiler ve Bitkisel Çözüm

İdrar yolu enfeksiyonu (sistit) ve İdrar yolu iltihabı tedavisi için bitkisel çözüm arayanlar için bazı bilgiler derledik. İdrar yolu iltihabına bitkisel çözüm önerileri, İdrar yolu iltihabına iyi gelen bitkiler konusunda geniş bilgi


İdrar Yolu İltihabı Nedir?

Sistik ya da boşaltım yolu enfeksiyonu diye de adlandırılan idrar yolu enfeksiyonuları bakteriyel bir enfeksiyondur. İdrar yaparken ağrıya sebep olur. Sidik torbasının tam boşalmamış olduğu hissini verir.

İdrar Yolu İltihabı Belirtileri

iİrar yaparken yanma, 2 saatten daha yakın aralıklarla sık sık idrara çıkma, kesik kesik işeme, ani işeme hissi ile sık sık idrarı varmış gibi hissetme, tuvalete gittiğinde ise sadece birkaç damla idrar yapma, kötü kokulu idrar yapma ve bazen de idrarda kan görme  idrar yolu iltihabı belirtileri arasında sayılabilir. İdrarınızda ağır bir koku bazen de hafif kan karışımı görüyorsanız, doktora müracaat etmenizde fayda var.

İdrar Yolu İltihabı Tedavisi

Hekimler, genelde antibiyotik kullanarak tedaviye çalışırlar. İdrar yolu iltihabı antibiyotikler ile tedavi edilir. Tedaviye baslamadan önce idrar kültürü ve antibiyogram için örnek alinmali, sonuçlar çikincaya kadar idrar yollari enfeksiyonlarinda etkili antibiyotikler kullanilmali, antibiyogram sonuçlarina göre gerekirse bu ilaçlar degistirilmelidir. kronik enfeksiyonlarda tedavi uzayabilir.

İdrar Yolu İltihabı İçin Şifalı Bitkiler

İdrar yolu iltihabına bitkisel çözüm olarak çok sayıda bitki önerilmektedir. Şimdi size idrar yolu iltihabı bitkisel tedavi yollarından bahsedeceğiz.

Ayı Üzümü: İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı en etkili bitki olarak önerilen ayı üzümünden, tedavi için günde 10 gram yemek gerekir. Ayı üzümü (Arctostaphylos uva ursi), idrar söktürücüdür ve doğal bir antibiyotiktir.

Çay Üzümü( vaccinium) ve Yaban Mersini: Bu iki bitkinin, bakterilerin mesane duvrına tutunmasını önlediği keşfedilmiştir. Her iki bitki de, idrar söktürücü ve antibiyotik özelliğe sahip bir bileşik içerirler. İki bitki de vücutta su tutulmasını önleyici etkiye sahiptir. Yaban mersini çayının günde yarım litre kadar içilmesi gerekir. Şimdiden uyaralım, tadı acıdır ve tatlandırılması gerekir. Yaban mersini ve çay üzümü karıştırılıp içilebilinir.

Maydonoz ve sebze suları: Havuç, kereviz, maydonoz ce salatalık gibi sebzelerin suları idrar yolu enfeksiyonları için önerilmektedir. Özellikle maydonoz suyunun idrar söktürücü özelliği bilinmektedir.

Huş (betula): Huş ağacı yapraklarının diüretik olduğu, yani hem idrar yolu enfeksiyonlarına, hem böbrek iltihablarına iyi geldiği bilinmektedir. Yarım litre suya, bir avuç huş ağacı kabuğu karıştırıp çay yapabilirsiniz. Ya da tentür bulabilirseniz, günde birkaç defa iki-üç gram alabilirsiniz.

Hatmi Çiçeği: Dört çay kaşığı hatmiyi, bir litre soğuk suyun içine atın. Ertesi gün bu su-hatmi karışmını için.

Ekinezya ve Altınmühür: Ayrı ayrı veya beraber kullanılabilirler. İkisinin de tentürlerinden günde iki-üç kez, bir çay kaşığı kullanabilirsiniz.

Doğal çözüm yoğurt: Şifalı bitkiler arasına katma sebebimiz, yoğurdun içerdiği aktif bakteri kültürlerinin hem idrar yolu enfeksiyonlarını, hem mantar oluşumlarını önleyici etkisi sebebiyledir. İçinde canlı kültürler olması gerekmektedir.

İdrar yolu İltihabına iyi gelen şifalı bitkiler: yukarda saydığımız bitkilerden başka, ayrıkotu, karahindiba,  altınçomak, yaban kerevizi, ısırgan otu da idrar yolu ihtihabına iyi geldiği bilinen bitkilerdendir.

Bu içerik idrar yolu iltihabına bitkisel çözüm, idrar yolu iltihabı bitkisel çözüm, idrar yolu enfeksiyonu bitkisel çözüm, idrar iltihabı için şifalı bitkiler, idrar yolları iltihabı bitkisel çözüm, idrar yolu iltihabı için şifalı bitkiler, idrar yolları iltihabı için şifalı bitkiler, idrar yolları enfeksiyonu bitkisel çözüm, idrar yolu enfeksiyonuna bitkisel çözüm, idrar yolları iltihabına bitkisel çözüm, idrar yolu enfeksiyonu için şifalı bitkiler, idrar yolu enfeksiyonu için bitkisel çözüm, idrar yolu enfeksiyonu şifalı bitkiler, idrar yolları iltihabı için bitkisel çözüm, idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi maydonoz, idrar yolu iltihabı için bitkisel çözüm, sık idrara çıkma bitkisel tedavi, sık idrara çıkmanın bitkisel tedavisi, idrar yolu iltihabına bitkisel çözümler, idrar yolları enfeksiyonu için bitkisel çözüm konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 16 Haz 2009 Okunma: 26.867
Benzer yazılar


18 yorum

 1. NERİMAN

  MANDONOZ SUYU KESİNLİKLE İYİ GELİYOR ŞİDDETLE ÖNERİRİM . VE ŞİFALI BİTKİLER İLAÇLARDAN DAHA ETKİLİ BÖYLE UFAK HASTALIKLARDA BEN HEP BUNLARDAN KULLANIYORUM:) DİPNOT: BALGAM ÖKSÜRÜĞE SİYAH TURPUN İÇİNE BAL DÖKÜN 1GÜN BEKLETİP ERTESİ GÜN YİYİN SÜPERRRRRRRRRRRRR

 2. Anonim

  bende bu günden sonra başlıyacam bendede idrar iltihabı var önerdiğiniz için çok teşekkür ederim

 3. Anonim

  bende idrardan sora ağrı var acaba neden

 4. simge

  bu cay üzümü ve yaban mersininden olusan karısımın ölcüleri yok mu yaaa

 5. anonim

  ısırgan otuda çok iyi geliyor kaynayan suya bir tutam atın ve demlenmesini bekleyin sabah açkarnına için faydasını görüceksiniz:))

 6. deryalım

  bende maydanozu öneriyorum kesinlikle çok etkili ama tabii kokusundan sıkılmayana çok kötü kokuyo

 7. HASTALIK HASTASI

  İdrar yolu iltihabı için kadın doğum uzmanına gittim. bir sürü ilaç verdi kullandım ama hala idrardan sonra yanmam var. bende çareyi şifalı bitkilerde arıyorum umarım şifa bulurum…

 8. bitki

  bendede idrar iltihaplnması var hemde hamileyim ne ilaç nede bitki kullanmaya korkuyorum

 9. ekim

  maydanoz gerçekten iyi geliyormu ?

 10. hasta

  idrarımda yanma iğne batıyor gibi oluyor hep sıkışmış hissi oluyor rahat çıkamıyorum bu durumda olunca kabızlık yaşıyorum allah rızazı için ne yapmalıyım

 11. serap

  bende hem rahim hem göbek çevresinde iltihap var ve bu yüzden tüplerimde iltihaptan dolayı tıkalı çocuğumda olmuyo ne kullanırsam iyi gelir lütfen cevap bekliyorum :(

 12. sena

  küçüklükten beri cekiyorum ve artık kurtulmak istiyorum en etkilisi nedir

 13. pınar

  bende de aynı şikayet var idrar yolu iltihabı bir sürü bitkisel karışım verdiler kaynattım ama içemiyorum çok kötü bi tadı var ne yapacağım bilmiyorum…

 14. ceylan

  bende de aynı sorun var idrar yolumda intihaplanma var kasıklarımda ağrı oluyor çok sık tuvalete çıkıyorum. doktora da hiç gitmedim bitkisel çözüm olarak ne önerilir?

 15. sultan

  idrarımda çok yanma var sürekli ilaç kullansam da bir müddet sonra bir daha oluyor.

 16. sultan

  maydonoz kullandım artık iyi oldum sorun yok ;)

 17. hamide

  bana kırk siğil otunu önerdiler ben kullandım gerçekten faydasını gördüm

 18. sevgi

  arkadaşlar maydanoz suyunu mutlaka kullanın böbrek iltihabını idrar yolu iltihabını 100 de 100 yok ediyo bir hafta kullanın

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Lütfen yorumlarınızın tamamını büyük harfle yazmayınız ve düzgün bir Türkçe kullanmaya özen gösteriniz. Kurallara uymayan yorumlar yayınlanmayacaktır!