İbrahim Saraçoğlu Kansızlık için Ispanak ve Kereviz Kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu kansızlık tedavisi için bitkisel çözüm arayanlara ıspanak ve kereviz kürü öneriyor. Ispanak ya da kerevizin ayrı ayrı kullanılmasının yetersiz olduğunu vurgulayan İbrahim Saraçoğlu, ikisinin birlikte kulalnılmasının demire bağlı kansızlık için önemiden bahsediyor. 

İbrahim Saraçoğlu, ıspanak hakkındaki araştırmaların 25 yıl öncesine dayandığını söylüyor. Ispanak önemli miktarda C vitamini içermektedir. Bir insanın günlük C vitamini ihtiyacı için 100 gram kadar çiğ ıspanak yemesi yeterlidir. Ancak çiğ ıspanak yemek adet olmadığı için haşlanıldığını görüyoruz. Ispanağın haşlanması , içerdiği C vitamininin önemli ölçüde kaybolmasına sebep olmaktadır.

Ispanak, genelde tek başına kür olarak kullanılmaz. Demire bağlı kansızlığa karşı ıspanak- Kereviz karışım kürü kullanmak gerekir. Tek başına ıspanak veya tek başına kereviz kürü kansızlık için yeterli olmamaktadır. Mutlaka, bu ıspanak ve kerevizin beraberce kullanılması şarttır. Aksi taktirde istediğiniz sonucu alamazsınız.

Şimdi, ıspanağın neden tek başıan yeterli olmadığını anlatalım. İbrahim Saraçoğlu, ıspanağın içinde bulunan oksalat ve fosfat maddelerinin, demirin bağırsaklardan emilmesini engellediğini söylüyor. C vitamini demirin bağırsaklardaki emilmesini kolaylaştıran yardımcı maddedir. Ispanağın içerdiği demiri alabilmek için, içindeki C vitamininin kaybolmaması gerekir, yoksa demiri bağırsaklarımızdan alamayız. Haşlandığı zaman, C vitaminini kaybeden ıspanak, demir ihtiyacımızı karşılayamamktadır. Ancak, ıspanak-kereviz karışımı vücudumuzdaki demir metabolizmasını ayağa kaldırmaya yetecektir.

Evet,  iki sebzeyi mutlaka beraber kullanmalısınız. Ispanak-kereviz karışımının içende bulunan demirin neredeyse tamamını vücudumuz almaktadır. Ama tek başına ıspanak kürü ya da kereviz kürü , kandaki demir açığını kapatmaya yetmez. Aksine, her ikisi de tek başına kullanıldıkları takdirde, demirin vücudumuz tarafından alınmasını engellemektedirler.

İbrahim Saraçoğlu Kansızlık Tedavisi için Ispanak ve Kereviz Kürü

Malzemeler: 250 gram taze ıspanak ve 200 gram kabuğu soyulmuş kereviz, 1 litre su.

Kabuğu soyulmuş kerevizi ince ince dilimliyoruz. Kaynamakta olan bir litre suyumuzun içerisine 200 gram  dilimlenmiş kerevizlerimizi atıyoruz ve ağzı kapalı olarak kısık ateşte 10 dakika kadar haşlayıyoruz. Sonra üzerine 250 gram ıspanağı ilave ediyoruz. Ve ağzı kapalı olarak 5 dakika daha haşlamaya devam ediyoruz. Ocaktan alıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Soğuduktan sonra süzmemiz gerekiyor.  Suyunu temiz bir şişeye koyup buzdolabına kaldırıyoruz.

İbrahim Saraçoğlu Kansızlık için Ispanak ve Kereviz Kürü yapılışı: Sabah aç karına veya kahvaltıdan bir saat sonra bir su bardağı Ispanak ve Kereviz Kürü içilir. Akşam aç karına veya akşam yemeğinden bir saat sonra bir su bardağı Ispanak ve Kereviz Kürü içilir.

15 gün boyunca, günde iki kere sabah ve akşam,  gün atlamadan küre devam edilir. 15 gün sonra 10 gün ara verilir. On gün aradan sonra aynı şekilde tekrar sabah ve akşam olmak üzre 15 gün kereviz-ıspanak kürüne devam edilir. Toplam 30 günlük uygulama ile kür tamamlanmış olur.

200 gram kerevizin yumruları kullanmak yerine,  kerevizin sadece taze ve yeşil olan yapraklarını ve saplarını da kullanabilirsiniz. Üç tane saplı (dallı ve yapraklı kısımları, yaklaşık 150 gram) kereviz yeterli olabilecektir.

Bu taktirde haşlama süresi sadece üç dakikadır. Üç dakika tamamlandıktan sonra 200 gram ıspanak ilave edilerek beş dakika daha haşlamaya devam edilir. Ilıdıktan sonra süzün ve temiz bir şişeye doldurun. Tüketim şekli yukarıdakinin aynıdır.

Bu içerik ibrahim saraçoğlu kereviz ıspanak kürü, ibrahim saraçoğlu kansizlik, ibrahim saraçoğlu ıspanak ve kereviz kürü, ibrahim saraçoğlu ıspanak kereviz konularını barındırır.
Okunma: 8.123

Benzer İçerikler

3 Yorum

  1. hatice 18 Ekim 2009 @ 16:46

    derin anemide işe yarar mı bilmiyorum deniyicem.bir de kına kına otunu kilo aldırmadan nasıl kullanabilirim?sitenize yazarsanız sevinirim.

  2. sevda 07 Kasım 2010 @ 21:20

    bu kürü 8 yaşındaki cocuklar ıcınde önerirmisiniz

  3. simge 06 Ocak 2014 @ 23:37

    merhaba bende kansısızlık sorunu var demir ilacı ayrıca b12 kullanıyorum aynı zamanda bu kürüde kullanabilirmiyim

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.