Hayıt tohumu nasıl kullanılır? Hayıt tohumu kullanımı ve miktarı

Hayıt çayı nasıl hazırlanır?

Hayıt çayını evde kendi hazırlamak isteyenler şu şekilde bunu yapabilirler: İlk önce yarım çay kaşığı miktarındaki hayıt tohumu bir miktar ezilir. Daha sonra bu hayıt tohumu 1 su bardağı miktarındaki suyun içinde kaynatılır. 15 dakika boyunca demlenmesi beklendikten sonra süzülüp içilir. Hayıt çayının taze olarak hazırlanması ve bekletilmeden, soğutulmadan içilmesi önerilmektedir.

Hazır hayıt çayı poşetlerini demleme ve hastalıklara göre kullanım miktarı

Hayıt suyunu, yani hayıt çayını yukarıdaki tarifimize göre evinizde hazırlayabileceğiniz gibi bununla uğraşmak istemediğiniz takdirde hazır hayıt çaylarını da (sallama poşet) kullanabilirsiniz. Bunun için 1 süzen poşet hayıtı 1 fincan kaynatılmış haldeki su içerisinde 5 dakika kadar demlemek yeterli olacaktır.

Hayıt tohumu kullanımı ve miktarı

Menopoz döneminde kullanmak isteyenlerin sabah ve akşamları olmak üzere günde iki kere içmeleri önerilir.

Adet sancıları için bitkisel çözüm amacıyla içilecekse ki hayıt en çok adet sancıları için etkilidir, adet döneminden birkaç gün evvel içilmeye başlanır (günde 1 süzen poşetlik çay içilecektir).

Adet başladıktan sonra da, regl dönemi sona erinceye kadar, her gün birer süzen poşet içilmeye devam edilir.

Kısırlık ve hayıt: Kısırlık bitkisel tedavisi için kullanılacaksa, kısırlık sorunu olan kadının 3 ay süresince sabah ve akşamları birer süzen poşet hayıt çayı içmeleri gerekmektedir. Hayıt suyu adet düzene girdikten sonra veya gebe kalındıktan sonra artık içilmez.

Hayıtın diğer kullanım biçimleri ve anne sütünü arttırmak için kullanımı

Hayıt otu­nun yaprağı ve çiçeği birlikte dövülüp, lapa yapılır. Bu lapa, zehirli hayvanın sokmuş olduğu yere uygulanırsa, zehrin etkisini yok eder. Aynı karışım, vücudun dışındaki şişler üzerine uygulanır­sa, şişleri indirir. 1 su bardağı kay­nar suya, 1 tatlı kaşığı hayıt otu konur, 15 dakika sonra süzülür. Günde 1 veya 3 bardak bu çay­dan içilir. Çörekotu ile beraber kaynatılıp, tatlandırılarak içilmeye devam edilirse, anne sütünü artırır. Kanserli hastaların bu otu kul­lanmamaları gerekir.

Hayıt suyunun tadı biraz kötü gelebilmekle birlikte bu çayın adet sancılarına, menopoz dönemi sorunlarına ve hormon dengesizliğine bağlı kısırlık tedavisi için etkili olduğu göz ardı edilmemelidir. Hayıt bitkisinin faydaları hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız: Hayıt tohumunun faydaları.

Bu içerik hayıt tohumu, hayıt tohumu nasıl kullanılır, hayıt tohumu kullanımı, hayıt otu nasıl kullanılır, ibrahim saraçoğlu hayıt tohumu, hayıt tohumu kullananlar, hayıt nasıl kullanılır, hayıt tohumunun kullanımı, hayıt tohumu nasıl kullanılmalı, hayıt tohumu kürü, hayıt tohumu ibrahim saraçoğlu, hayıt tohumu nasıl içilir, ibrahim saraçoğlu hayıt tohumu kürü, hayıt otu kullanımı, hayt tohumu, hayıt tohumu nasıl hazırlanır, hayıt tohumu nasıl demlenir, hayıt tohumu ne kadar kullanılır, hayıt kullanımı, hayıt otu tohumu konularını barındırır.
Okunma: 44.772

Benzer İçerikler

12 Yorum

 1. istanbul 18 Mart 2010 @ 19:54

  hayıt tohumunu bugun aldım ama cok sert kasıkla ezılmıyor bılgısı olan varsa lutfen yazsın

 2. adana 26 Mart 2010 @ 13:38

  ben uzun zamandır hayıt tohumu kullanıyorum.gerçekten hormonlarımı düzenliyor.ayrıca müthiş bir afrodizyak.tohumu ezmek içn el değirmeni kullanıyorum,genellikle karabiber çekmek için kullanılır.çok kolay oluyor

 3. Sude 02 Nisan 2010 @ 16:33

  Bende bugün aldım ama ezme keçı boynuzu pekmeziyle aynı seviyede karıştır sabah akşam ye bende yapıcam

 4. ülfet 04 Mayıs 2010 @ 19:31

  bende aldım 15 gundur kullanıyorum ben pcosluyum pcos olupta kullanan varsa yazsın lutfen

 5. münevver 17 Mayıs 2010 @ 22:57

  Hayıt tohumu kulağımdan gelen çinleme,uğultu ve kalp sesine faydası olacak mı ve tabikide tansiyonu mu tetikliyor.Başladığım 2 gün oluyo bir bilginiz varsa ne olur yazın

 6. konya 29 Mayıs 2010 @ 11:32

  ben yeni baslayacam fsh yi dusuremiyorum 60ların üzerinde suyumu. tohumu mu daha etkili lutfen cvp kullananlardan

 7. elif 04 Ağustos 2010 @ 17:58

  ben pcos hastasıydım 2 yıl tedaviden sonra hamile kaldım. doğumdan 1 yıl sonra adetlerim düzensizleşti (zaten hep düzensizdi). sürekli kanamalarım oluyordu. yaklaşık 3 ay kullandım ve adetim düzene girdi. birkaç ay sonrada kendiliğimden hamile kaldım. ikinci çocukta tedavi ile mi olacak derken bizim için sürpriz oldu.

 8. sevim 26 Kasım 2010 @ 03:50

  40 yaşındayım menapoza girdim geceleri ayak yanmasından uyuyamıyorum. bir haftadır hayıt tohumu kullanıyorum inşallah iyi gelir

 9. seher 12 Ocak 2011 @ 15:01

  pakos hastayım aşırı derecede saçım dökülüyor hayt tohumunun acaba saç dökükmesine faydası olurmu

 10. Sumeyye 25 Temmuz 2011 @ 13:54

  Ben uzun zaman kullandım acaba zararı varmıdır

 11. beyza 10 Eylül 2011 @ 12:57

  arkadaşlar ben 28 yaşında 2 çocuk annesiyim hiç adetim olmadan anne oldum kendim bile şaşırıyorum ama şimdi hayıt tohumu kullanıyorum gerçekten çok faydasını gördüm.

 12. berrak 20 Mart 2014 @ 12:04

  Kızlar bende kullanıyorum hayıtı 1 ay oldu başlayalı. ilaçsız adet olamayanlardanım. bir oğlum var ikinci bebek için içiyorum adetlerim düzensizleştiği için tercih ettim ama (1 ayı aşkın değirmende çektirip geliyorum bu arada tozunu kaynatıyorum 15 dk demleyip yudum yudum içiyorum ızdırap gibi) neyse henüz işe yaramadı. günüm geçti ama gelen giden yok. Kullananlar en az 3 ay diyor ben de sabırla deniycem umarım yardımcı olur çünkü çok mucizevi bir bitkiymiş.

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.