Hayıt tohumu nasıl kullanılır? Hayıt tohumu kullanımı ve miktarı

Hayıt tohumu nasıl kullanılır? Hayıt tohumu kullanımı ve miktarı

Hayıt çayı nasıl hazırlanır?

Hayıt çayını evde kendi hazırlamak isteyenler şu şekilde bunu yapabilirler: İlk önce yarım çay kaşığı miktarındaki hayıt tohumu bir miktar ezilir. Daha sonra bu hayıt tohumu 1 su bardağı miktarındaki suyun içinde kaynatılır. 15 dakika boyunca demlenmesi beklendikten sonra süzülüp içilir. Hayıt çayının taze olarak hazırlanması ve bekletilmeden, soğutulmadan içilmesi önerilmektedir.

Hazır hayıt çayı poşetlerini demleme ve hastalıklara göre kullanım miktarı

Hayıt suyunu, yani hayıt çayını yukarıdaki tarifimize göre evinizde hazırlayabileceğiniz gibi bununla uğraşmak istemediğiniz takdirde hazır hayıt çaylarını da (sallama poşet) kullanabilirsiniz. Bunun için 1 süzen poşet hayıtı 1 fincan kaynatılmış haldeki su içerisinde 5 dakika kadar demlemek yeterli olacaktır.

Hayıt tohumu kullanımı ve miktarı

Menopoz döneminde kullanmak isteyenlerin sabah ve akşamları olmak üzere günde iki kere içmeleri önerilir.

Adet sancıları için bitkisel çözüm amacıyla içilecekse ki hayıt en çok adet sancıları için etkilidir, adet döneminden birkaç gün evvel içilmeye başlanır (günde 1 süzen poşetlik çay içilecektir).


Adet başladıktan sonra da, regl dönemi sona erinceye kadar, her gün birer süzen poşet içilmeye devam edilir.

Kısırlık ve hayıt: Kısırlık bitkisel tedavisi için kullanılacaksa, kısırlık sorunu olan kadının 3 ay süresince sabah ve akşamları birer süzen poşet hayıt çayı içmeleri gerekmektedir. Hayıt suyu adet düzene girdikten sonra veya gebe kalındıktan sonra artık içilmez.

Hayıtın diğer kullanım biçimleri ve anne sütünü arttırmak için kullanımı

Hayıt otu­nun yaprağı ve çiçeği birlikte dövülüp, lapa yapılır. Bu lapa, zehirli hayvanın sokmuş olduğu yere uygulanırsa, zehrin etkisini yok eder. Aynı karışım, vücudun dışındaki şişler üzerine uygulanır­sa, şişleri indirir. 1 su bardağı kay­nar suya, 1 tatlı kaşığı hayıt otu konur, 15 dakika sonra süzülür. Günde 1 veya 3 bardak bu çay­dan içilir. Çörekotu ile beraber kaynatılıp, tatlandırılarak içilmeye devam edilirse, anne sütünü artırır. Kanserli hastaların bu otu kul­lanmamaları gerekir.

Hayıt suyunun tadı biraz kötü gelebilmekle birlikte bu çayın adet sancılarına, menopoz dönemi sorunlarına ve hormon dengesizliğine bağlı kısırlık tedavisi için etkili olduğu göz ardı edilmemelidir. Hayıt bitkisinin faydaları hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız: Hayıt tohumunun faydaları.

Bu içerik hayıt tohumu, hayıt tohumu nasıl kullanılır, hayıt tohumu kullanımı, hayıt otu nasıl kullanılır, ibrahim saraçoğlu hayıt tohumu, hayıt tohumu kullananlar, hayıt nasıl kullanılır, hayıt tohumunun kullanımı, hayıt tohumu nasıl kullanılmalı, hayıt tohumu kürü, hayıt tohumu ibrahim saraçoğlu, hayıt tohumu nasıl içilir, ibrahim saraçoğlu hayıt tohumu kürü, hayıt otu kullanımı, hayıt tohumu nasıl hazırlanır, hayt tohumu, hayıt tohumu ne kadar kullanılır, hayıt tohumu nasıl demlenir, hayıt kullanımı, hayıt otu tohumu konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 08 Mar 2010 Okunma: 40.506
Benzer yazılar


11 yorum

 1. istanbul

  hayıt tohumunu bugun aldım ama cok sert kasıkla ezılmıyor bılgısı olan varsa lutfen yazsın

 2. adana

  ben uzun zamandır hayıt tohumu kullanıyorum.gerçekten hormonlarımı düzenliyor.ayrıca müthiş bir afrodizyak.tohumu ezmek içn el değirmeni kullanıyorum,genellikle karabiber çekmek için kullanılır.çok kolay oluyor

 3. Sude

  Bende bugün aldım ama ezme keçı boynuzu pekmeziyle aynı seviyede karıştır sabah akşam ye bende yapıcam

 4. ülfet

  bende aldım 15 gundur kullanıyorum ben pcosluyum pcos olupta kullanan varsa yazsın lutfen

 5. münevver

  Hayıt tohumu kulağımdan gelen çinleme,uğultu ve kalp sesine faydası olacak mı ve tabikide tansiyonu mu tetikliyor.Başladığım 2 gün oluyo bir bilginiz varsa ne olur yazın

 6. konya

  ben yeni baslayacam fsh yi dusuremiyorum 60ların üzerinde suyumu. tohumu mu daha etkili lutfen cvp kullananlardan

 7. elif

  ben pcos hastasıydım 2 yıl tedaviden sonra hamile kaldım. doğumdan 1 yıl sonra adetlerim düzensizleşti (zaten hep düzensizdi). sürekli kanamalarım oluyordu. yaklaşık 3 ay kullandım ve adetim düzene girdi. birkaç ay sonrada kendiliğimden hamile kaldım. ikinci çocukta tedavi ile mi olacak derken bizim için sürpriz oldu.

 8. sevim

  40 yaşındayım menapoza girdim geceleri ayak yanmasından uyuyamıyorum. bir haftadır hayıt tohumu kullanıyorum inşallah iyi gelir

 9. seher

  pakos hastayım aşırı derecede saçım dökülüyor hayt tohumunun acaba saç dökükmesine faydası olurmu

 10. Sumeyye

  Ben uzun zaman kullandım acaba zararı varmıdır

 11. beyza

  arkadaşlar ben 28 yaşında 2 çocuk annesiyim hiç adetim olmadan anne oldum kendim bile şaşırıyorum ama şimdi hayıt tohumu kullanıyorum gerçekten çok faydasını gördüm.

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Lütfen yorumlarınızın tamamını büyük harfle yazmayınız ve düzgün bir Türkçe kullanmaya özen gösteriniz. Kurallara uymayan yorumlar yayınlanmayacaktır!