Hayıt tohumu faydaları: Hayıt çayının ve suyunun faydaları nelerdir?

Açıcı ve söktürücü özeliği vardır. Kadınların adet kanamalarını düzeltir. Hazımsızlığa faydalıdır, mide ve bağırsak gazlarını giderir. Karın ağrısını ve ishali keser. Karaciğer ve dalak tıkanıklıklarını giderir, kalp çarpıntısına, baş dönmesine, uykusuzluğa faydalıdır. Ayak şiş­lerini indirir. Akrep ve arı sok­malarına fayda verir.

Yüksek ateşe, adet sancısına, gaz sorununa iyi gelen ve idrar söktürücü özelliği olan hayıt otu özellikle kadınlar için çok faydalıdır. Özellikle de regl dönemlerinde adet sancısı sorunu yaşayan kadınlar için hayıt bitkisi oldukça yararlıdır. Regl öncesi dönemdeki stres, adet gecikmesi, göğüslerde hassasiyet, ağrılar, adet krampları ve depresyon için etkili bir bitkidir.

Hayıt tohumu hipofiz bezini tetikler ve kadınlık hormonlarının dengeye ulaşmasına yardımcı olur. Ayrıca bu hormon dengeleme işlemini doğal yöntemlerle yaptığından dolayı, sentetik hormon tedavisine maruz kalan kadınlardaki gibi yan etkiler görülmez.

Adet stresi ve adet depresyonu yaşayan kadınların hayıt otu kullanmasıyla sorunları 2 hafta içerisinde azalmaya başlar ancak etkili bir çözüm için hayıt bitkisinin en az 3 ay kadar kullanılması gerekmektedir.

Hayıt adet düzeninizi; ister fazla kısa olsun, isterse hiç olmasın, kanama zamanı çok uzun veya çok kısa olsun, kanamanız çok hafif veya ağır olsun her şeyi normale döndürür. Hayıt aynı zamanda hem kadınlarda cinsel istek arttırıcı hem de cinsel istek azaltıcı özelliğe sahiptir. Yani cinselliğiniz çok fazla ise onu azaltacak, az ise onu yükseltecek ve normale döndürecektir.

Hayıt tohumu ile kısırlık tedavisi

Bilindiği üzere kadınlarda hormon dengesizliği kısırlık sorununa da sebep olabilmektedir. Bu yüzden hayıt otu yumurtlama periyodunu düzenleyerek gebelik şansını arttırmaktadır. Doğum kontrol hapı kullanımı sonlandırıldıktan sonra vücudun eski hormon dengesine ulaşabilmesine hayıt bitkisi yardımcı olmaktadır. Bu bitki aynı zamanda hem kadınlardaki hem de erkeklerdeki, hormon bozukluğuna bağlı, tüylenmeler için de faydalıdır.

Hayıt otu erkeklerde cinsel istek azalmasına neden olmaktadır. Bu şifalı bitki çoğu zaman kadınların hormonlarını dengeleme ve adet sancılarının giderilmesi için kullanılmakla birlikte erkeklerdeki depresyona bağlı iktidarsızlık için de faydalıdır. Kanserli hastaların bu bitkiyi kul­lanmamaları gerekir. Hayıt tohumunun hastalıklara göre kullanımı ve kullanım dozu hakkındaki yazımızı okumak için lütfen tıklayın: Hayıt tohumu kullanımı.

Bu içerik hayıt tohumu faydaları, hayıt suyunun faydaları, hayıt suyu faydaları, hayıt tohumunun faydaları, hayıt otu, hayıt tohumu zayıflatırmı, hayt tohumu faydalar, hayıt tohumu faydaları ibrahim saraçoğlu, hayıt tohumu yan etkileri, ibrahim saraçoğlu hayıt tohumu kürü, hayit suyu ne işe yarar, hayıt tohumu çayı faydaları, hayıt tohumu suyu faydaları, hayıt otunun faydaları, hayıt çayının faydaları, hayıt bitkisinin faydaları, hayıt faydaları, hayıt tohumu ne işe yarar, hayıt tohumu suyu, hayıt tohumu çayının faydaları konularını barındırır.
Okunma: 27.599

Benzer İçerikler

4 Yorum

 1. songül 19 Mart 2010 @ 17:59

  hayıt tohumunu duydum benim vücudumun heryerinde tüyler var hayıt tohumunu nasıl nekadar kullanırsam faydasını görürüm bana cevap yazın lütfen

 2. oya 26 Mayıs 2010 @ 16:16

  bende çocuk istiyorum hayıt tohumu faydalımıdır nezamana kadar kullanacam lütfen cevap yazın

 3. ayşe gül 08 Aralık 2010 @ 20:26

  hayıt adet düzensizliği için nasıl ve ne kadar süre kullanılırsa tam verim alınır buna cevap verirmisiniz. lütfen

 4. dinçer 13 Temmuz 2013 @ 00:31

  hayıt tohumu sadece kadın hastalıkları için değil kalp damar hastalıkları için de faydalıdır. lütfen bu konuda da bizleri bilgilendirirseniz geniş bir açıklama ile memnun oluruz. teşekkürler.

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.