GUT hastalığı nedir? GUT belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır?

Gut (eklem hastalığı olarak da bilinir) çoğunlukla 40-50 yaş arası erkeklerde, ender olarak menopoz döneminden sonra kadınlarda görülen bir hastalıktır. Vücudun gereğinden fazla protein aldığı durumlarda ürik asitin idrar ile dışarı atılamama riski ortaya çıkacaktır. Bu durumda ürik asit kristalleri eklemlerde birikerek eklem hastalığına neden olur. Hastalığın oluşma şekillerinden bir diğeri ise ürenin böbrekler yardımı ile idrar yoluna atılamamasıdır.

Eklem hastalığının belirtileri

• Genellikle ayak başparmağı ani gelen bir sancı ile kızarmaya başlar. Dizde ve el parmaklarında da ender olarak benzer bir vaka görülebilir.

• Kızarıklık derecesi artarak parlak kırmızı bir renge bürünür.

• Sancılar birkaç gün içinde hafifleyerek geçer.

• Sancı anında hastada hafif ateş ve iştahsızlık görülür.

Önemli uyarı: Sancılı geçen birkaç krizin ardından hastalığın atlatıldığını düşünebilirsiniz. Ancak bu durum yanılgıya sebep olur. Çünkü eklem hastalığı kronik bir hastalıktır. Tedavisi aksatılırsa eklem noktalarında şekil bozuklukları ve eklem çevresinde yumrular ortaya çıkacaktır.

Gut tedavisi: Eklem hastalığı tedavisinde ne yapmalı?

Hastalığın belirtileri ilk kez ortaya çıktığı andan itibaren doktora başvurmalısınız. Yapılan tedavi ürik asitin böbreklerden atılmasını hızlandırıcı etkiye sahiptir. Ek olarak protein tüketiminin asgariye indirileceği bir diyet programı belirlenmelidir.

Hastalık belirtileri değerlendirdikten sonra, doktor tarafından ürik asit üretimini minimuma indirgeyen ilâç tedavisi uygulanabilir. Ancak, tedavi için kullanılan ilâç, akut krizlere neden olabildiğinden çok dikkatli kullanılması, sancı krizleri sırasında kullanılmaması gerekmektedir.

Bu içerik gut hastalığı ender saraç konularını barındırır.
Okunma: 2.754

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.