Günlük vitamin ihtiyacı: Günde ne kadar vitamin almalıyız?

Burada kısaca bilgilerini verdiğimiz vitaminler günlük ihtiyaç miktarlarında alınmalıdır. Aşağıda spor yapmayanlar ile belirli dozda vücut geliştirme ve fitness çalışması yapanların yaklaşık günlük vitamin gereksinmeleri gösterilmiştir:

Vitamin adı Spor yapmayanlar Spor yapanlar
C vitamini 100 Mgr. 500-800 Mgr.
B1 vitamini 1,5 Mgr. 6-10 Mgr.
B2 vitamini 2.0 Mgr. 6-12 Mgr.
B6 vitamini 2.0 Mgr. 10-15 Mgr.
B12 vitamini 1,3 Mgr. 5-6 Mgr.
Niasin 20.0 Mgr. 30-40Mgr.
A vitamini 1,5 Mgr. 4-8 Mgr.
D vitamini 2.0 Mgr. 2-3 Mgr.
E vitamini 5.0 Mgr. 10-12Mgr.

Burada gösterilen dozlar genel olup, spor türüne, kişinin metabolik özelliklerine vs birçok faktöre göre farklılıklar gösterebilir.

Genelde günlük iyi ve dengeli beslenme vitamin gereksinmesini karşılar. Ancak kişinin kilosu, metabolizması, işi, önerdiğimiz sportif aktiviteleri yapma dozuna göre, vitamin ihtiyacı, enerji harcanmasına bağlı olarak artacağından, çalışma günleri, yorgun veya yoğun devrelerde, günlük bir tablet veya draje kompleks polivitamin alınması yerinde olacaktır.

Genelde, kimi hayatında vitamin dahi kullanma-maya direnmekte, kimi ise vitaminkolik olup, her gün değişik vitaminleri olabildiğince almaktadır. Her gün yeni bir gazete haberi ile (X) vitaminin kansere, kalp krizine v.s. iyi geldiği yazılmakta ve ilerlemiş ülkelerde dahi, çılgınca vitamin kullanma alışkanlığı oluşmak-tadır. Bu uç davranışların her ikisi de doğru değildir. Gereken yerde, gereken vitaminler, gerektiği kadar günlük dozda alınmalı, fazla almamaya da dikkat edilmelidir.

Bu içerik com 10 ihtiyacı ne kadar konularını barındırır.
Okunma: 4.435

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.