Guatr hastalığı & tiroid dereotu: Guatr belirtileri, nedenleri ve ameliyatı

Guatr hastalığı hakkında detaylı açıklama. Guatr nedir, neden olur? Guatr belirtileri nelerdir? Guatr ameliyatı hastalığı kesin çözer mi? Guatr hastalığı olan kadınlar hamile kalabilir mi? Gebelik guatra yol açar mı? Dere otu guatr hastalığına iyi gelir mi? Guatr nedenleri nelerdir? Tiroid hormonu ve hamilelik.

Radyo 7’de yayınlana Eda’yla Gün Ortası programına konuk alarak katılan Op. Dr. Ali Durmuş zehirli guatrın kadınları agresif ve sinirli yaptığını söyledi. Ayrıca Dr. Durmuş guatr hastalarına dereotunun iyi geldiğini söyledi. Radyo 7 programcılarından Eda Çelebi’nin hazırlayıp sunduğu Eda’yla Gün Ortası programa Op. Dr. Ali Durmuş konuk oldu.

EDA: Guatr nasıl bir hastalık? Neden cerrahi müdahale gerekiyor?

Ali Durmuş: Guatr her insanda olan boyunu her iki tarafında kelebek tarzında oluşan vücudun denge oranı diyebiliriz.

Başta kemik oluşumundan tutun saç dökülmesine kadar oluşan bütün etkenlerin nedeni diyebiliriz. Hasta da zehirli guatr varsa bu hastada saç dökülmesi, zayıflık ve sinir görülür. Eğer hasta bayan ise etrafındaki bütün durumlar ona ters gelir. Örnek vermek gerekirse; daha önceki hiç tartışmadığı konu üzerinde bile tartıştığı görülür. Bu bir kanser değildir. Bunun nedeni guatr bezlerinin çok hızlı çalışmasında kaynaklanmaktadır. Guatr bir hormondur ve bu hormon hızlı salgılandığında vücudun aktivitesinin arttığı görülür.

EDA: Ameliyat hızlı çalıştığı için mi geçerli oluyor?

Ali Durmuş: Evet. Hasta bize geldiğinde şikayetini anlatır ve bizde neden ameliyat olması gerektiğini anlatırız. Hastayı incelediğimizde guatrında nodül varsa guatr zehirli guatrdır ve ameliyat olmasını gerektiğini söylemekteyiz. Çünkü nodül sıkıntı yaratan bir şeydir. Bazen de ameliyat yapmıyoruz. Çünkü yaşlı hastalarda bu tür ameliyatlar riskli o yüzden hastaları yök tedavisi dediğimiz nükleer tıp kullanarak tedavi ediyoruz. Nükleer tıp halk arasında ışın tedavisi olarak da bilinmektedir. Bu ışın tedavi guatrda bulunan zehri anlıyor.

Bu içerik guatr iyilestoren bitkisel kurler konularını barındırır.
Okunma: 11.361

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. isimsiz 01 Ağustos 2014 @ 21:54

    Ben 24 yaşındayım 2 çocuğum var bende guatır vaar 91 kilo yim zayıflamak istiyorum elma sirkesi dereotu iyigelirmı acaba lütfen cevap

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.