Guatr belirtileri: TSH ve tiroid hastalıkları belirtileri ve tedavisi

Guatr, tiroid, hipertiroid hastalıklarının belirtileri ve ayrıntılı açıklamalar. Guatr hastalığı boyun belgesindeki tiroid bezinin çeşitli sebeplerden şişmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Tiroid bezinin aşırı şişmesinin sebebi olarak aşırı hormon salgılanması gösterildiği için buna hipertiroid de denilmektedir. Aşırı tiroid salgılanması kan zehirlenmesine yol açmaktadır. Bu yüzden hipertiroide, zehirli hipertiroidizm de denmektedir. Guatr kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha fazla görülmektedir. Guatrın yan etkileri olarak ise kalp çarpıntıları, nefes darlığı ve göğüste ağrı görülmektedir.

Guatr Belirtileri, Tiroid Belirtileri

Guatrın diğer belirtileri ise şunlardır;

– Guatr hastalarında gözler dışarıya fırlamış gibi gözükmektedir, bakışlar daha canlıdır.

– Aynı zamanda parmaklarda ve dil ucunda titreme görülmektedir.

– Guatr hastalarında ishal de görülmektedir.

– Guatr hastalarında genelde iştahı yerinde olduğu halde sürekli zayıfladığı gözlemlenmektedir.

– Guatr hastalığı ayrıca sıcağa dayanamazlar.

Guatr hastalığında üstte belirtilen hastalık belirtileri dikkat edilmediği takdirde hormon zehirlenmesi gerçekleşir ve tiroid fırtınası adı altında alevli ve zorlu bir dönem başlar.

– Guatr’da kesin tespit ise doktorlar muayenesinde yapılan testler ile tiroid hormonunun ölçülmesi ile teşhis konur.

Guatr Tedavisi

– Guatr tedavisinde öncelikli olarak tiroid hormonu salgısını normale döndürmek için doktor muayenesinde çeşitli ilaçlar kullanarak sağlanabilir.

– Guatr tedavisinde eğer ilaçlar herhangi bir sonuç vermez ise cerrahi müdahale şarttır.

İLTİHAPLI VAKALAR

Tiroid bezindeki şişmelerin sebebi sadece aşırı hormon salgılaması değildir. Bulaşıcı hastalık mikropları bazen tiroid bezine kadar ulaşarak iltihaplara sebep olurlar.

İrinli Tiroid: Çeşitli mikroorganizmaların tiroid bezine yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bir iltihap şeklidir. Tiroid bezi üzerindeki boyun derisinde kızarıklık görülür. Şişlik, ağrı ve ateş vardır. Antibiyotik tedavisi iyi netice vermektedir.

Subakut Tiroid: Genellikle enfeksiyonlu virüs hastalıkları ile birlikte görülür. Ağrılı şişkinlik ve yutkunmada zorluk şeklinde kendisini belli eder. Gerçek hastalık belirtilerinin kaybolması ile birlikte iyileşme görülür. Ağrıyı dindirmek için aspirin ve kortizon verilebilir.

Müzmin Tiroid: Hashimoto hastalığı ve Riedel struması olmak üzere iki şekli vardır. Hashimoto, genellikle 30-40 yaş arası kadınlarda görülür. Boğazda dolgunluk hissi verir. Tiroid bezi sert plastik kıvamında olup irileşmiştir. Yüzeyi engebeli ve ağrısızdır. Sebebi bilinmemekle beraber, devamlı tiroid hormonu verilerek hastalığın etkisi hafifletilmektedir.

Riedel Tiroiditi’de, tiroid bezi şiş ve tahta gibi serttir. Yutma zorluğu, nefes darlığı, ses kısıklığı şeklinde belirtiler verir. Bunun da sebebi bilinmemektedir. Tedavi tecrübeye bağlı olup çoğu zaman cerrahi müdahale gerektirmektedir.

İYOT EKSİKLİĞİ VE GUATR

Guatr teşekkülünün başlıca sebeplerinden biri iyot eksikliğidir. Bir bölge halkında topluca görüldüğü zaman “endomik guatr”; tek tük vakalar halinde görüldüğünde ise “sporadik guatr” adı verilmektedir.

NOT: Guatr’ın iyot eksikliği sonucu meydana geldiği bilinmekle beraber; “iyot verildiği halde hastalığın iyileşme göstermediği tespit edilmiştir. Bu denemeler, guatr’a iyot eksikliğinin yanı sıra başka etkenlerin de eşlik ettiğini göstermektedir.

Memleketimizde imâl edilen tuzlara iyot karıştırılarak guatr hastalığının yaygınlaşması önlenmektedir.

PROF. DR. İBRAHİM SARAÇOĞLU TİROİD TEDAVİSİ ve DEREOTU KÜRÜ

DR. ENDER SARAÇ TİROİD DEREOTU İLİŞKİSİ

GUATR HASTALIĞI ve AMELİYATI

Bu içerik tıroıd belırtılerı, tsh hormonunu yükselten yiyecekler, tsh yükselten besinler, tsh saçkıran konularını barındırır.
Okunma: 7.305

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.