ÇİÇEK HASTALIĞI belirtileri ve yapılması gerekenler

Çiçek virüslerinden bulaşan bu hastalık oldukça kolay yayılan ve rahatlıkla bulaşabilen bir hastalıktır. Çiçek virüslerinin vücuda alınmasından yaklaşık 2 hafta sonra hastalık kendisini gösterir. Hastalık ilk gün yüksek ateş, baş dönmesi, kusma, kol ve bacak uzuvlarında ağrı şeklinde kendisini belli eder.

Hastalık ilerleyen süreçte, 4. günden itibaren kol ve bacaklar başta olmak üzere kırmızı lekeler gösterir. Bu durum zamanla gövdeye yayılır. Bu lekeler mercimek büyüklüğündedir ve kabarcıklar şeklindedir. Bu kabarcıkların oluşumundan birkaç gün sonra içerisinde su toplamaya başlar ve vücut ısısı yükselir. Sulu kabarcıklar daha sonraki aşamada yerini iltihaplı sivilcelere bırakır. Hastalığın bu evresi hastaya oldukça acı verir. Daha sonra sivilceler patlar ve bulunduğu bölgede hafif bir kabarıklığa sebep olur. Bu sivilceler patlarken birleşme gösterir ve büyük yaralara sebep olur. Sivilcelerin patlaması sırasında dikkat edilmesi gereken nokta, kan meydana gelip gelmemesi olmalıdır. Çünkü kanayan bir çiçek hastalığı oldukça tehlikelidir ve bu hastalığa “kara çiçek hastalığı” adı verilir.

Sivilcelerin patlaması esnasında hasta yemek yerken ve yutkunurken güçlük çeker, öksürme halinde yüzü kızarır ve vücudu ateşlenir. Hastalığın 2. haftasından itibaren bu sivilceler kurumaya başlar ve kabuk bağlar.

Kabuk bağlamış olan yerler zamanla dökülür bu durumda yapılan en büyük hata bu bölgeyi kaşımaktır. Çünkü bu dönemde dökülmekte olan bölgeyi kaşımak tahribata neden olur ve kalıcı izler bırakabilir. Bu izlere “çiçek bozuğu” adı verilmektedir. Ayrıca kabukların dökülmesi esnasında bu kısmı elleyip daha sonra elleri gözlere sürmek oldukça tehlikelidir. Bu durum sivilce halinde gerçekleşen hastalığın aynen gözde de gerçekleşmesine sebep olur ki, bu durum korneaya yansıyacak olursa körlüğe dahi sebep olabilmektedir.

Ne yapılmalıdır?

– Çocuğunuza altı aylık olduktan sonra 1 yaşına kadar çiçek aşısı yaptırmalısınız.
– Çocuk okula başladığı dönemde çiçek salgını sırasında tekrar aşı yaptırılmalıdır. Bu aşı yapıldıktan sonra, iğnenin vurulduğu bölgede bir iz bırakır. Burada oluşan yara iyileşmeden su ile temas ettirmek yanlıştır.
– Çiçek hastalığına yakalanmış bir kimse derhal doktora giderek muayene olmalıdır. Doktor tavsiyelerine göre hareket etmek hem hastalığın daha hızlı hem de daha kolay atlatılmasını sağlayacaktır.

Bu içerik su çiçeği hastalığında yapılması gerekenler, su çiçeğinde yapılması gerekenler, su çiçeğinde yenmemesi gerekenler, su çiçeği hastalığında yenmemesi gerekenler, su çiçeğinde dikkat edilmesi gerekenler, çiçek hastalığında yapılması gerekenler, sulu çiçek hastalığı, su çiçeği yenmemesi gerekenler, çiçek hastalığı belirtileri, su ciceginde yenilmemesi gerekenler, çiçek hastalığına ne iyi gelir, su çiçeğinde yenmemesi gereken gıdalar, su çiçeği hastalığında neler yenmemeli, iek yap, su çiçeği hastalığında neler yemeli, sulu çiçek, su çiçeği hastasının yememesi gereken yiyecekler, su çiçeği yapılması gerekenler, su çiçeği dikkat edilmesi gerekenler, su çiçeği hastalığında dikkat edilmesi gerekenler konularını barındırır.
Okunma: 11.885

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. yegane 12 Nisan 2015 @ 14:36

    Teşekür Ederim

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.