Balın faydaları nelerdir? Bal ve balın yararları

Balın öksürüğe karşı iyi bir ilaç olduğu çok eskilerden beri bilinmektedir. Balla karıştırılmış sıcak süt, bal karıştırılmış çaylar, sebze suları öksürüğe iyi gelir.

Boğmaca ve difteri (kuşpalazı) için şekerlenmiş bal boğaza sürülür ve yenir. Ayrıca soğan veya keçiboynuzu şurup kıvamına gelinceye kadar, yaklaşık 1 saat kaynatılır, içine eşit miktarda bal karıştırılır. Boğmacalı çocuğa günde 3 çay kaşığı bal verilir. Balın solunum organları hastalıklarına karşı tedavi gücünün içerisindeki şekerlerden, eterli yağlardan ve dezenfekte edici maddelerden kaynaklandığı ileri sürülmektedir. Veremli hastaya direncini artırmak için bol bol bal verilmelidir.

Karaciğerin en önemli görevlerinden biri de vücudun kendi yaptığı ve dışarıdan aldığı zehirleri zararsız duruma getirmek, vücudu bunlardan temizlemektir. Karaciğerin bu görevini yapabilmesi için glikoz gerekir. Bal, içindeki glikoz ve çeşitli meyve şe-kerleriyle zehirlerin süratle atılmasında karaciğere yardımcı olmaktadır, içindeki asetilkolinin olumlu etkisi de safranın boşalmasını sağlar. Vücudun narkozdan süratle temizlenmesinde karaciğere yardımcı olur. Karaciğer için günde 1-3 yemek kaşığı bal yenilmelidir.

Saman nezlesi alerjik bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi için tüm kış boyu hastanın, yaşadığı yerde yetişen veya içinde alerjisi olduğu bitkilerin çiçek tozları bulunan bal yemesi veya içinde çiçek tozu depolanmış petek çiğnemesi gerekir. Hasta bu yöntemle balın içinde bulunan, saman nezlesine neden olan çiçek tozlarına karşı bağışıklık kazanmış olur. Tedaviye birkaç yıl devam edilir.

Hamilelikte bal yemek oldukça yararlıdır. Hamilelerin mide bulantısı çektikleri dönemlerde bile balı çıkarmadıkları görülmüştür. Balı da çıkaracak olurlarsa, makattan bal lavmanı yapılması önerilmektedir. Bal kalınbağırsak üzerinden kana karışır. Emziren kadınlar günde 1-2 yemek kaşığı bal yerse süt artar, annenin ve bebeğin hastalıklara karşı direnci artar.

Bir yaşından küçük bebeklere kesinlikle bal verilmez. Ne kadar dikkatle elde edilirse edilsin balın içinde Clostridium Botulinum virüsü olur. Bu virüs bebeğin bağırsaklarına yerleşip çoğalır ve organizmayı zehirler. Kas zayıflığına, hatta bazen felce neden olur. Bu durum bir yaşına kadar olan bebeklerde görülmektedir. Balla tatlandırılmış hazır mamalarda bu tehlike yoktur çünkü mama hazırlanırken ısıtıldığından virüs ölmektedir.

Bu içerik gebelıkte bal yemek, aç karnına bal yemenin faydaları, gebelikte bal, gebelikte bal tüketimi, keçiboynuzu balı FAYDALARI, bal faydaları nelerdir, soğan ve bal karışımının faydaları, gebelikte bal yemek zararlımı, balın faydaları nelerdir, fazla bal yemenin zararları, yatmadan önce bal yemek, balın karaciğere faydaları konularını barındırır.
Okunma: 15.720

Benzer İçerikler

2 Yorum

  1. remziye 28 Aralık 2010 @ 18:15

    Bal yapısında pentatonik asit barındırır.Bu da B5 vitamini olarak bilinir.Hemen hemen bütün vitaminleri kapsayan özellikle çocuklar için faydalı olsa da bazı bedenlerde alarjik etki yaratabilir.

  2. remziye 28 Aralık 2010 @ 18:21

    Peklik durumunda: Eğer şeker yükselmesi probleminiz yoksa; Bir yemek kaşığı bal bir çay bardağı sıcak suda eritilir.Bir tutam tarçın da eklenirse daha etkili olur.

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.